Słowniczek
- Metabolizm energetyczny – przemiany energii zachodzące w organizmie. Energia powstaje w procesach utleniania składników odżywczych a następnie jest wykorzystywana w wielu procesach takich jak: produkcja ciepła czy transport substancji.
- Naczynia włosowate – są to najmniejsze naczynia krwionośne w organizmie. Ich ściany są zbudowane z cienkiej warstwy śródbłonka. Tworzą one gęste sieci oplatające tkanki i docierające niemal do każdej komórki. Stanowią miejsce gdzie najmniejsze tętnice łączą się za ich pośrednictwem z najmniejszymi żyłami. Przez ich ściany odbywa się wymiana gazów i innych substancji między krwią a komórkami poprzez płyn tkankowy.
- Śródbłonek – wysoce wyspecjalizowana wyściółka naczyń krwionośnych i limfatycznych. Komórki śródbłonka naczyń krwionośnych biorą udział w „aktywnym” transporcie substancji chemicznych oraz wydzielają szereg substancji aktywnych biologicznie.
- Tętnice – naczynia, którymi krew płynie z serca do tkanek. Tętnice mają grube ściany, gdyż krew płynie w nich pod wyższym ciśnieniem.
- Żyły – naczynia, którymi krew wraca z tkanek do serca. Ich ściany są cieńsze niż w tętnicach ponieważ krew nie płynie w nich już pod tak dużym ciśnieniem.